Kontakt

Adres

Al. Piłsudskiego 93k, 10-449 Olsztyn

Telefon

+48 538 849 007

Email

kontakt@infotherm.pl

Główne powody stosowania zbiornika buforowego w instalacji z pompą ciepła

Gdy otrzymujemy oferty od różnych wykonawców na kotłownie z pompą ciepła możemy zauważyć, że niektórzy instalatorzy uwzględniają bufor w instalacji, a inni zupełnie go pomijają.

Zatem do czego potrzebny jest bufor i na co powinniśmy uważać:

  • Zapewnienia odpowiedni przepływ czynnika grzewczego w pompie ciepło (zapewnia prawidłowe działanie układu)
  • Zmniejsza liczbę włączeń i włączeń urządzenia (zwiększa żywotność pompy ciepła)
  • Umożliwia rozdzielenie hydrauliczne obiegów grzewczych (gdy mamy np. układ mieszany ogrzewania podłogowego z grzejnikowym)

Akumuluje ciepło (gdy mamy instalację fotowoltaiczną możemy lepiej wykorzystywać nadwyżkę energii)

Nowy budynek  + 100% ogrzewanie podłogowe

W przypadku nowobudowanych budynków w których odbiornikiem ciepła jest w 100% ogrzewanie podłogowe, nie ma konieczności stosowania buforu. W tym przypadku, sama instalacja ogrzewania podłogowego spełnia funkcję „buforu”, w przypadku instalacji 100m2 pojemność cieplną równoważną z około 1000l wody. Wyjątkiem jest sytuacja zastosowania gdy w budynku zastosowane jest sterownie ogrzewaniem podłogowym. W takim przypadku należy zastosować w układzie zbiornik buforowy.

Budynek z grzejnikami

W przypadku instalacji grzewczej opartej na grzejnikach zbiornik buforowy jest niezbędny. Instalacja grzejnikowa ma zdecydowanie mniejszą pojemność niż ogrzewanie podłogowe, przez co nie jesteśmy w stanie zapewnić pompie ciepła odpowiednio dużego przepływu. Dzięki dodatkowemu zbiornikowi buforowemu zwiększa się zład wody co ogranicza częste włączanie się sprężarki co ma pozytywny wpływ na żywotność pompy ciepła.

 

Budynek z instalacją ogrzewania podłogowego oraz grzejnikowego

Gdy w budynku mamy zarówno ogrzewanie podłogowe jak i grzejnikowe w instalacji należy przewidzieć zbiornik buforowy. Prócz zapewnienia przepływu oraz zapobieganiu częstego włączania sprężarki pełni on również funkcję sprzęgła hydraulicznego. A więc rozdziela obieg pierwotny oraz wtórny dzięki czemu nie ma ryzyka wzajemnego zakłócenia pracy pomp obiegowych.

Szacunkowy koszt samego bufora (netto):
od 1100 zł (100l)
do 3300 zł (500l)