Kontakt

Adres

Al. Piłsudskiego 93k, 10-449 Olsztyn

Telefon

+48 538 849 007

Email

kontakt@infotherm.pl

Pompa ciepła czy kocioł na paliwo stałe?

 

Często mamy do czynienia z Inwestorami, którzy od dłuższego czasu użytkują kocioł na paliwo stałe.  Czy jest to drewno, węgiel czy ekogroszek to wymaga ciągłego zaangażowania użytkownika. I nie chodzi tylko o codzienną obsługę kotła, usuwanie popiołu czy usuwanie pojawiających się awarii. Trzeba przed zimą zamówić wystarczającą ilość opału (konia z rzędem temu kto przewidzi jak mroźna i długa będzie zima). Trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie do składowania opału, no i załatwić kogoś kto pomoże przy rozładunku (a z tym coraz gorzej).  Konieczne jest zadbanie o przegląd komina by mieć pewność, że przewody spalinowe są sprawne.

Użytkownicy narzekają, że w okresie zimowym są “uwiązani” do swojego domu bo muszą dokładać do pieca i mieć stały nadzór nad tym co się dzieje w kotłowni.  Trzeba też wiedzieć, że za największą emisję CO2 do atmosfery odpowiadają właśnie gospodarstwa domowe. Tzw. NISKA EMISJA sprawia, że emitowane z domowych kominów gazy osiadają w powietrzu, którym oddychamy. To nie wielkie elektrownie węglowe, ale to właśnie my sami najbardziej trujemy siebie i najbliższe otoczenie.

Więc gdy stary piec odmawia posłuszeństwa Inwestorzy coraz częściej rozważają inne źródła ogrzewania. Tutaj często pojawia się pompa ciepła, gdyż mało kto na terenach wiejskich ma dostęp do gazu.
Pierwotne zniechęcenie związane z kosztami zamontowania pompy ciepła ustępuje korzyściom jakie możemy osiągnąć z tej zamiany. Oto kilka przykładowych argumentów, które przemawiają do Inwestorów:

  • odzyskujemy czas stracony na obsługę kotłowni, zamawiania i rozładowywania opału
  • nie tracimy sił fizycznych, które możemy przeznaczyć na przyjemniejsze rzeczy np. pracę w ogrodzie
  • zyskujemy komfort i poczucie bezpieczeństwa (nie dojdzie do pożaru czy zaczadzenia)
  • zwiększa nam się powierzchnia użytkowa domu bo w byłej kotłowni można zrobić pralnię, spiżarnię czy inne, użytkowe pomieszczenie
  • mamy zdalną kontrolę nad urządzeniem i w okresie zimowym możemy swobodnie opuścić dom na dłuższy czas
  • pompa ciepła przygotowuje również ciepłą wodę użytkową więc koniec palenia w piecu latem czy korzystania z drogich w użytkowaniu bojlerów elektrycznych
  • jeżeli nie chcecie niszczyć swojego ogrodu odwiertami potrzebnymi do gruntowej pompy ciepła to jak najbardziej sprawdzi się powietrzna pompa ciepła. Te najnowocześniejsze produkują wysokie temperatury potrzebne na grzejniki przy zachowaniu dużej sprawności i niskich kosztach.Poniżej kilka zdjęć inwestycji gdzie użytkownicy zdecydowali się na wymianę starego kotła na pompę ciepła.  I co najważniejsze – są bardzo zadowoleni ze swojego wyboru.

 

 

Jeśli potrzebujecie wsparcia w podjęciu decyzji czy wymienić stary kocioł na pompę ciepła i jaką to zapraszamy do współpracy z naszymi ekspertami:
kontakt@infotherm.pl
kom. 538 849 007